Kaupunginhallitus

Kaupunginhallitus vastaa kunnan hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta. Kunnanhallitus valvoo kunnan etua ja, jollei johtosäännössä toisin määrätä, edustaa kuntaa ja käyttää sen puhevaltaa. Kaupunginhallitus tai johtosäännössä määrätty kunnan muu viranomainen antaa tarvittaessa ohjeita kuntaa eri yhteisöjen, laitosten ja säätiöiden hallintoelimissä edustaville henkilöille kunnan kannan ottamisesta käsiteltäviin asioihin.

Kaupunginvaltuusto valitsee kaupunginhallituksen jäsenet sekä henkilökohtaiset varajäsenet. Nivalassa kaupunginhallituksen toimikausi on kaksi vuotta (v. 2015-2016)

Kaupunginhallituksen jäsenet

Puheenjohtaja

Vuolteenaho Jarmo (KESK)
Maanviljelijä
Vuolteenahontie 25, 85500 NIVALA
jarmo.vuolteenaho@nivala.fi

1. varapuheenjohtaja

Vähäsöyrinki Leena (KESK)
Terveydenhoitaja
Viitapuoli 6, 85500 NIVALA
leena.vahasoyrinki@nivala.fi

Päivärinta Mikko (KESK), jäsen
Yrittäjä
Koulunmäki 9, 85540 NIVALA
mikko.paivarinta@nivala.fi
Raudaskoski Jarmo (KESK), jäsen
Maanviljelijä
Järvikyläntie 1140, 85560 AINASTALO
jarmo.raudaskoski@nivala.fi
Niinikoski Eija-Riitta (KESK), jäsen
Kehityspäällikkö
Olkkosentie 10 A 11, 85500 NIVALA
eija-riitta.niinikoski@nivala.fi
Pirnes Satu (KESK), jäsen
Kirjanpitäjä
Järvikyläntie 191, 85500 NIVALA
satu.pirnes@nivala.fi

Erkkilä Eero (PS), jäsen
Yrittäjä
Erkkiläntie 88, 85500 NIVALA
eero.erkkila@nivala.fi

2. varapuheenjohtaja

Ahlholm Jani (SDP)
Työnjohtaja
Peltopuhto 3, 85500 NIVALA
jani.ahlholm @nivala.fi

Pyykkönen Kaarina (KOK), jäsen Terveyskeskuslääkäri
Ammattikuja 4, 85500 NIVALA
kaarina.pyykkonen@nivala.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Nuorala Matti (KESK)
Rovasti, aluesihteeri
Ammattikuja 3 B 1, 85500 NIVALA
matti.nuorala@nivala.fi

Ainasoja Eeva-Leena (KESK)
Sosionomi
Ojanperäntie 878, 85620 SARJA
eeva-leena.ainasoja@nivala.fi

Kivioja Jarmo (KESK)
Maatalouslomittaja, palomies
Nuoliperäntie 1, 85500 NIVALA
jarmo.kivioja@nivala.fi

Maijala Juha (KESK)
Kiinteistönhoitaja
Pirttimaantie 105, 85500 NIVALA
juha.maijala@nivala.fi

Leppimaa Maarit (KESK)
yrittäjä,opiskelee yhteisöpedagogiksi
Niku-Matintie 14, 85500 NIVALA
maarit.leppimaa@nivala.fi

Suni Hilkka (KESK)
Osastonhoitaja
Nuolikankaantie 130, 85500 Nivala
hilkka.suni@nivala.fi

Ekdahl Tuula (PS)
Kassa / myyjä
Niskakankaantie 47, 85500 NIVALA
tuula.ekdahl@nivala.fi

Raudaskoski Eero (VAS)
Erityisopettaja
Mesimarjantie 6, 85500 NIVALA
eero.raudaskoski@nivala.fi

Kukkola Jukka (KOK)
Maatalousyrittäjä
Tuomelantie 5, 85580 KARVOSKYLÄ
jukka.kukkola@nivala.fi