Kaupunginhallitus

Kaupunginhallitus vastaa kunnan hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta. Kunnanhallitus valvoo kunnan etua ja, jollei johtosäännössä toisin määrätä, edustaa kuntaa ja käyttää sen puhevaltaa. Kaupunginhallitus tai johtosäännössä määrätty kunnan muu viranomainen antaa tarvittaessa ohjeita kuntaa eri yhteisöjen, laitosten ja säätiöiden hallintoelimissä edustaville henkilöille kunnan kannan ottamisesta käsiteltäviin asioihin.

Kaupunginvaltuusto valitsee kaupunginhallituksen jäsenet sekä henkilökohtaiset varajäsenet. Nivalassa kaupunginhallituksen toimikausi on kaksi vuotta (v. 2017-2018)

Kaupunginhallituksen jäsenet

Puheenjohtaja

Vähäsöyrinki Leena (KESK)
Terveydenhoitaja
Viitapuoli 6, 85500 NIVALA
leena.vahasoyrinki@nivala.fi

1. varapuheenjohtaja

Niinikoski Eija-Riitta (KESK)
Kehityspäällikkö
Olkkosentie 10 A 11
85500 NIVALA
eija-riitta.niinikoski@nivala.fi

2. varapuheenjohtaja

Kukkurainen Ari (SDP)
Kaivosmies
Niittytie 9 as 1
85500 NIVALA
P 040-582 7751
ari.kukkurainen@nivala.fi

Leppimaa Maarit (KESK), jäsen
Opiskelija/yrittäjä
Niku-Matintie 14
85500 NIVALA
P. 044-292 4512
maarit.leppimaa@nivala.fi

Erkkilä Irja (KESK), jäsen
Maataloustyöntekijä
Kydöntie 50
85500 NIVALA
P. 040-758 7123
irja.erkkila@nivala.fi

Korkiakoski Urpo (KESK), jäsen
Yrittäjä
Työmiehentie 10
85500 NIVALA
P. 0400-586 425
urpo.korkiakoski@nivala.fi

Päivärinta Mikko (KESK), jäsen
Yrittäjä
Koulunmäki 9, 85540 NIVALA
mikko.paivarinta@nivala.fi

Pääkkö Pekka (PERUS), jäsen
Eläkeläinen
Pääköntie 120
85630 NIVALA
P. 050-439 2919
pekka.paakko@nivala.fi

Pyykkönen Kaarina (KOK), jäsen
Terveyskeskuslääkäri
Ammattikuja 4
85500 NIVALA
kaarina.pyykkonen@nivala.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Vihtari Rauno (KESK)
Myyntipäällikkö
Ammattikuja 3 B 1, 85500 NIVALA
rauno.vihtari@nivala.fi

Häyrynen Heikki (KESK)
Eläkeläinen
heikki.hayrynen@nivala.fi

Nuorala Matti (KESK)
Aluesihteeri
Ammattikuja 3 B 1, 85500 NIVALA
matti.nuorala@nivala.fi

Kangas Esko (KESK)
Maanviljelijä
Maliskyläntie 1211, 85640 MALISKYLÄ
esko.kangas@nivala.fi

Pihlajaniemi Kaisa (KESK)
Yrittäjä
Savulantie 72, 85500 NIVALA
kaisa.pihlajaniemi@nivala.fi

Palola Heli (KESK)
Lastentarhanopettaja
Lahtelantie 30, 85500 NIVALA
heli.palola@nivala.fi

Ahlholm, Jani (SDP)
Työnjohtaja
Peltopuhto 3, 85500 NIVALA
jani.ahlholm@nivala.fi

Kujala Helena (KOK)
Lehtori/apulaisrehtori
helena.kujala@nivala.fi